
in
Rubrika Spray news(vychádza dvakrát do mesiaca)
05.05.2009 16:36SPRAY NEEEEEEEEWS
Graffiti foto
Ako vyzerám???Ak to chceš vedieť, tak sa nedozvieš!
Graffiťák, nazdar! Ak sa stretávaš z graffiti clubmi tak sú tieto newsy akurát pre teba.
Podstata Graffiti spočíva v tom, že writer alebo sprejer sa snaží prezentovať svoje pseudomeno - tag pomocou farby v spreji (ale aj inými prostriedkami), a tým sa odlíšiť od ostatných writerov. Vo väčšine prípadov writeri píšu alebo maľujú svoje mená alebo mená svojich crew. Za graffiti ale môžeme považovať aj rôzne nápisy alebo reklamné logá a slogany - ak sú namaľované sprejmi alebo podobnou technikou. Za graffiti však nemôžeme považovať všetko, čo je namaľované sprejom. Túto skutočnosť bežní ľudia ťažko rozlišujú. Graffiti je individuálny umelecký smer, tak ako ľudia, ktorí sa mu venujú, preto je zodpovedný každý sám za seba a vonkoncom sa nemôže celá scéna posudzovať podľa činov jedného jedinca.
Graffiti v Blave
Graffiti sa do Bratislavy, do hlavného mesta Slovenskej republiky, dostali pomerne neskoro - začiatkom roku 1995 zo susednej Českej republiky, ktorá sa stala na dlhší čas vzorom (čo sa štýlov týka). Po meste sa začali objavovať prvé tagy a prvé farebné maľby pod mostom Lafranconi. Jeden z prvých pieces namaľoval Slimer už v roku 1994, ale za ozajstného otca bratislavských graffiti je považovaný Scott.
Za niekoľko rokov urobili graffiti v Bratislave, ale aj na celom Slovensku, veľký krok vpred. Najlepší writeri majú už svoje vlastné osobité štýly, ktoré sa snažia ďalej rozvíjať. Graffiti je jeden z elementov hip-hopovej subkultúry, ale v čase boomu (1996) sa v hlavnom meste graffiti a hip-hop nespájali, nakoľko tu ani jeden z jeho elementov nebol výraznejšie rozvinutý. Neskôr sa už graffiti začali viac spájať s hip-hopom, a tak sa samozrejme aj väčšina ľudí pridávala k tomuto štýlu. Nie je však pravidlom, aby bol writer zároveň aj fanúšikom hip-hopovej hudby.
Za vrchol bratislavskej vlakovej scény je považovaný rok 2000, v ktorom jazdilo najviac pomaľovaných vagónov, čo malo za následok, že sa v depách museli často premaľovávať už pomaľované vagóny.
Rok 2004 bol poznačený značnou medializáciou graffiti. Niektoré média a zástupcovia výkonnej moci sa snažili prezentovať tento umelecký smer v negatívnom svetle, a tým zdôvodňovať nutnosť zákona, ktorý graffiti zaraďuje medzi trestné činy s možnosťou väzby. Postihy za graffiti nie sú vo svete ale ničím novým, zákony proti vandalizmu, ale i špecializované policajné antigraffiti jednotky tzv. Vandal Squads, fungujú už celé roky. Slovenskí writeri podobnú skutočnosť v domácich podmienkach predpovedali už dávno.
Graffiti je v prvom rade o ľuďoch, ktorí sú individualitami, teda aj celý tento smer je absolútne individuálnou záležitosťou. Podobne ako v reálnom živote i tu každý zodpovedá v prvom rade sám za seba, tým pádom si musí tiež každý sám rozmyslieť, kde sú pomyselné hranice a kam až je možné s graffiti zájsť. Pomaly, po rokoch, začína aj na Slovensku kultúrna a umelecká obec rešpektovať graffiti ako renomovaný výtvarný prejav. Rovnako, tento vývoj sa dal ľahko predpovedať. Dnes, po čase a nutnom vývoji, už tvorbe domácich writerov nechýba kvalita a originalita potrebná pre prezentáciu v galériách.
Po rokoch sa Slovenské graffiti vyvinulo do skutočne obrovských rozmerov, ktoré sú "obyčajným" ľudom nepochopiteľné a na kilometre vzdialené. Tento novodobý umelecký smer pritiahol množstvo mladých ľudí, a tým rozvinul svoje krídla do najrôznejších smerov. Títo umelci si dokázali za krátky čas svojej existencie získať uznanie vo svete, čoho dôkazom sú čoraz pravidelnejšie návštevy writerov zo zahraničia. Naopak, mnohí slovenskí writeri cestujú po svete. Týmto svojským spôsobom reprezentujú seba, ale i našu krajinu a zbavujú cudzincov predsudkov i skreslených, mylných informácií o Slovensku z čias socializmu.
KRITIKA
Hoci je graffiti vo svojej vrcholovej podobe nesporne umeleckým prejavom, vo všeobecnosti je väčšinou v spoločnosti vnímané ako negatívny jav. Z pohľadu majiteľov plôch, na ktorých je graffiti realizované bez ich povolenia, ide o vandalizmus, ktorý ich stojí nemalé finančné prostriedky, pri ich odstraňovaní. Niektoré samosprávy sa preto snažia určiť plochy, na ktorých sa môžu writeri beztrestne realizovať. Z hľadiska grafitti, ako druhu adrenalínovej zábavy, sa však takto stráca isté čaro.
SLOVNÍK GRAFFITI
Graffiti slovník obsahuje množstvo slangových výrazov (pozri slang), ktoré môžu mať v rôznych mestách špecifické podoby, v podstate však označujú to isté.
- Bombing - veľké prepracované viacfarebné dielo alebo dielo v ulici TJ. CHROM+ČIERNA
- Can - sprej, dóza s farbou
- Crew - graffiti skupina
- End To End - graffiti maľba od začiatku vagónu až po jeho koniec, pod oknami
- Fat Cap - tryska na sprej, ktorá ma hrubú stopu
- King - kráľ, uznávaný writer
- Old School - stará škola, writeri, ktorí sa venujú graffiti už dlhé roky
- Outline - vonkajší obťah graffiti písma, zvýrazní sa tým tvar/štýl písma
- Over kill - upchatie spreja
- Panel - graffiti na vagóne
- Piece - graffiti maľba na ľubovoľnom povrchu
- Rooftop - graffiti na streche budovy
- Rownayl - zapchatie trysky
- Style - autentický štýl writera, ktorým píše alebo maľuje svoje meno
- Street - ulica, maľovanie na ulici
- Sketch - skeč, graffiti náčrt, skica
- Toy - začiatočník v graffiti
- Skinny Cap - tryska na sprej, ktorá ma tenkú stopu
- Tag - podpis writera, meno writera
- Train - vlak
- Throw Up - rýchlo prevedené graffiti, throw up-y môžu byť aj viacfarebné a prepracovanejšie
- Yard – miesto, kde sú odstavené vagóny metra alebo vlakov, prípadne iných dopravných prostriedkov
- Whole Car - graffiti maľba cez celý vagón, vrátane okien
- Whole Train - graffiti maľba cez celý vlak, prípadne minimálne 3 vagóny
- Writer - ten kto píše alebo maľuje graffiti
- Legal place- Legálne miesto na maľbu graffiti
STORY 1 ... O.K.tak pekne poporiadku:
PP - rok '96 - jediní kto v tom čase tlačili scénu dopredu boli Dodo a Kece - zameriavali sa na techno & house - postupom času si ich akcie získali svojich priaznivcov, no myšlienka tlačiť v PP hiphop skončila účasťou 3 ľudí. Asi to bolo na PP príliš skoro....
Po nejakom čase sa dala dohromady party HIP-HOP 1 - kapelka J.S.S., videoprojekcia, breakdance a DJ TL - na tejto akcii sa už konečne pár ľudí ukázalo, no stále to tu bolo dost zmrznuté...
Keďže nemalo význam robiť veľké akcie, skúsili sme robiť in da mix po baroch - proste gramce a open mic. Skončilo to asi tak, že ludia pod vplyvom alkoholu a iných látok kecali do mikrofónu bludy, ktoré vôbec nikam neviedli. No konečne tu vznikli i kapelky - PNS a tak okolo...
V tom case vzniklo Bassline Promotion - Dodo a Kece, ktorí veľmi ochotne prostredníctvom Rádia Tatry tlačili nielen house, ale i hip-hop.
Tak sme sa konečne dopracovali k prvej OPEN-AIR party - asi najlepší plac v meste, propagácia na 3 okresy, 3000 W, videoprojekcia, kapelky: Zlé Kone, PNS, DJ-i: Hlavolam, Mo (asi najlepší soulový DJ, ktorého som počul), Syky, TL, open mic - všetko pod hlavičkou Bassline - enter: FREE. Došlo tam asi 200 ľudí - z toho 50 % klasických obkukávačov - ani sa nedivím, keď basy bolo počuť v celom meste.
Postupne sa sem dotrepali indivíduá ako Julo Viršík mútiť ľudom mozgy s akciami typu Ahoj leto - asi sa im to na východe oplatilo viac...
Tak vznikla malá odozva na Jula: party s názvom Ahoj Ghetto - fuck Ahoj leto... Skúsili sme to trocha zrekapitulovať: došli J.S.S., Zlé koníky, DJs: Hlavolam, Syky, Mo, TL. Dva floory: na 1. live, na 2. scratch a haluze, videoprojekcia, breakdance - BDS, ľudia boli dosť spokojní, no party na seba zasa nedokázala vyrobiť - tým pádom bolo jasné, že sa na ďalšiu akciu nedá postaviť kvalitný line-up - takže v PP hiphope nastala pauza.......
Trvá to až dodnes.
Strana:1
Začiatky...
STORY2
No ale fakt, začínala som na papieri. Najprv som sa riadila graffiti abecedou ktorú som si vytlačila z google. Potom som sa v škole dohodla z kamarátmi a zrobili sme graffiti club wx, ja som bola KWX(Katka, wx club) a v klube bola Sofča, Domča, Ja, Fero,Martin. Martin začal ako prvý z graffiti a na papieriki písal totálne nevydarené graffiti. No časom sa to 100% zlepšovalo. Spravili sme si našu tajnú WX abecedu. Toto všetko sa odohrávalo keď som bola štvrtáčka. Ostatný členovia klubu WX sa veľmi snažili. Keď sme mali tajnú abecedu naštudovanú, kade-tade po triede sme skrývali lístočky s nadávkamy na druhých, ktorý napríklad kradli alebo klamali či k nám za graffiti v takom veku boli drzý. Aj dnes ešte robím na papier ale len preto že v noci sa bojím ísť. Ale samozrajme už nie som v klube WX:-)
Strana:2
—————
Nová rubrika
—————